0
English Rule Measuring Tape, 0.38″ x 100 ft, Steel, Yellow
$36.98
Convenient tape measure features yellow steel blade with easy-to-read black and red markings. High-impact plastic case prevents damage. Convenient rewind handle makes retracting blade easy. Tape Measure Type: Long Rule; Blade Length: 100 ft; Scaling System: Standard; Blade Material: Steel.
100 in stock
SKU: GNS100E
Categories: Cutlery, Cutting & Measuring Devices, Disposable Knives, Food, Foodservice, Meals & Snack Bars, Measuring, Leveling & Inspection Tools, Office, Safety & Industrial, Snacks, Tape Measures
Brand: Great NeckĀ®
| Blade Color: | Yellow |
|---|---|
| Blade Length: | 100 ft |
| Blade Material: | Steel |
| Blade Width: | 0.38" |
| Case Color(s): | Yellow |
| Case Material: | Plastic |
| Global Product Type: | Long Rule Tape Measures |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Scaling System: | Standard |
| Tape Measure Type: | Long Rule |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 0.93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.00 × 5.00 in |
Be the first to review “English Rule Measuring Tape, 0.38″ x 100 ft, Steel, Yellow” Cancel reply
Related products
-
Midnight Garden Weekly/Monthly Planner, 11 x 8.5, Floral Artwork, Black/Pink/Green Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$27.24 Add to cart -
WorkStyle Weekly/Monthly Planner, 8.75 x 7.75, Pink Cover, 12-Month (Jan to Dec): 2026
$16.29 Add to cart -
Elizabeth Weekly/Monthly Planner, 8.5 x 5.5, Floral Artwork, Blue Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$21.21 Add to cart -

Badge Floral Academic/Calendar Year Wall Calendar, 24 x 36, 12-Month: (Jul 2025 to Jun 2026)/12-Month: (Jan 2026 to Dec 2026)
$34.99 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.