0
Extra Capacity Reinforced Hanging File Folders with Box Bottom, 2″ Capacity, Legal Size, 1/5-Cut Tabs, Yellow, 25/Box
$95.05
Pendaflex Extra Capacity Reinforced Hanging Folders expand to fit your largest, bulkiest files. A pressboard insert increases capacity. Polylaminate strips across the top edge and bottom fold resist rips and tears. Includes a letter-sized, printer-ready label sheet and tabs. 2″ Capacity—Holds up to 400 sheets per folder. Folder Size Type: Legal; Max Folder Expansion: 2″; Folder Color: Yellow; Color Family: Yellow.
100 in stock
| Color Family: | Yellow |
|---|---|
| Compartments per Folder: | 1 |
| Dividers per Folder: | 0 |
| Fasteners per Folder: | 0 |
| File Tab Color: | White |
| File Tab Cut: | 1/5-Cut |
| File Tab Material: | Plastic |
| File Tab Position: | Assorted |
| Folder Color: | Yellow |
| Folder Height: | 16" |
| Folder Material: | 11-pt Stock |
| Folder Size Type: | Legal |
| Folder Width: | 10.56" |
| Global Product Type: | Hanging File Folders |
| Max Folder Expansion: | 2" |
| Package Includes: | (25) Tabs; (25) Customizable Tab Inserts |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Special Features: | 2" Capacity—Holds up to 400 sheets per folder. |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 5.60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.70 × 1.90 in |


Reviews
There are no reviews yet.