0
Extra Capacity Reinforced Hanging File Folders with Box Bottom, 2″ Capacity, Letter Size, 1/5-Cut Tabs, Bright Green, 25/Box
$87.61
Pendaflex Extra Capacity Reinforced Hanging Folders expand to fit your largest, bulkiest files. A pressboard insert increases capacity. Polylaminate strips across the top edge and bottom fold resist rips and tears. Includes a letter-sized, printer-ready label sheet and tabs. 2″ Capacity—Holds up to 400 sheets per folder. Folder Size Type: Letter; Max Folder Expansion: 2″; Folder Color: Bright Green; Color Family: Green.
100 in stock
| Color Family: | Green |
|---|---|
| Compartments per Folder: | 1 |
| Dividers per Folder: | 0 |
| Fasteners per Folder: | 0 |
| File Tab Cut: | 1/5-Cut |
| File Tab Position: | Assorted |
| Folder Color: | Bright Green |
| Folder Material: | 11-pt Stock |
| Folder Size Type: | Letter |
| Global Product Type: | Hanging File Folders |
| Green Information: | Paper contains 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Max Folder Expansion: | 2" |
| Package Includes: | (25) Tabs; (25) Customizable Tab Inserts |
| Special Features: | 2" Capacity—Holds up to 400 sheets per folder. |
Additional information
| Weight | 4.10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.60 × 2.60 in |

Reviews
There are no reviews yet.