0
Extra Capacity Reinforced Hanging File Folders with Box Bottom, 4″ Capacity, Legal Size, 1/5-Cut Tabs, Green, 25/Box
$113.83
Pendaflex Extra Capacity Reinforced Hanging Folders expand to fit your largest, bulkiest files. A pressboard insert increases capacity. Polylaminate strips across the top edge and bottom fold resist rips and tears. Includes a letter-sized, printer-ready label sheet and tabs. 4″ Capacity. Folder Size Type: Legal; Max Folder Expansion: 4″; Folder Color: Standard Green; Color Family: Green.
100 in stock
| Color Family: | Green |
|---|---|
| Compartments per Folder: | 1 |
| Dividers per Folder: | 0 |
| Fasteners per Folder: | 0 |
| File Tab Cut: | 1/5-Cut |
| File Tab Position: | Assorted |
| Folder Color: | Standard Green |
| Folder Material: | 11-pt Stock |
| Folder Size Type: | Legal |
| Global Product Type: | Hanging File Folders |
| Green Information: | Paper contains 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Max Folder Expansion: | 4" |
| Package Includes: | (25) Tabs; (25) Customizable Tab Inserts |
| Special Features: | 4" Capacity |
Additional information
| Weight | 5.20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 2.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.