0
Flood Barriers, 6 ” x 5 ft x 3.5″, 16/Box
$320.59
These patented Quick Dam Flood Barriers absorb, contain and divert problem flood water. Diameter: 6″; Height: 3.5″; Length: 5 ft; Width: 6″.
100 in stock
SKU: QKDQD6516
Categories: Building & MRO Supplies, Safety & Industrial, Traffic & Flood Barriers
Brand: Quick Damâ„¢
| Color(s): | Black |
|---|---|
| Diameter: | 6" |
| For Use With: | Fresh Water |
| Global Product Type: | Flood Barriers |
| Height: | 3.5" |
| Length: | 5 ft |
| Material(s): | Cellulose; Polymer; Polypropylene |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 6" |
Additional information
| Weight | 13.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.00 × 18.00 in |
Be the first to review “Flood Barriers, 6 ” x 5 ft x 3.5″, 16/Box” Cancel reply
Related products
-
PRESSTEX Report Cover with Tyvek Reinforced Hinge, Side Bound, Two-Piece Prong Fastener, 3″ Capacity, 8.5 x 11, Light Blue
$7.64 Add to cart -
Premium Two-Prong Fastener Bases, 2″ Capacity, 2.75″ Center to Center, Silver, 100/Box
$24.55 Add to cart -
Premium Two-Piece Two-Prong Paper Fastener Base and Compressor Sets, 1″ Capacity, 2.75″ Center to Center, Silver, 50/Box
$16.80 Add to cart -
Standard Two-Piece Two-Prong Paper Fastener Bases, 2″ Capacity, 2.75″ Center to Center, Silver, 100/Box
$16.61 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.