0
Folding Chair Dolly For Vertical Storage, Metal, 1,100 lb Capacity, 19.25″ x 81″ x 38.5″, Brown
$556.00
This NPS® Folding Chair Dolly stores and transports 35 NPS® folding chairs in the vertical upright position. Features three institutional-grade tubular handles and four rubber casters, two that swivel, to enable easy maneuvering of a fully-loaded dolly. Material(s): Powder-Coated Steel; Overall Material Type: Metal; Color(s): Brown; Color Family: Brown.
100 in stock
| Bin Quantity: | 0 |
|---|---|
| Caster/Wheel Features: | Heavy-Duty |
| Caster/Wheel Indicator: | Yes |
| Caster/Wheel Material: | Rubber |
| Caster/Wheel Size: | 4" |
| Color Family: | Brown |
| Color(s): | Brown |
| Compact Storage Indicator: | No |
| Compartment Handle(s): | 0 |
| Compliance Standards: | MAS Certified Green |
| Door Quantity: | 0 |
| Global Product Type: | Chair/Table Carts |
| Handle Quantity: | 3 |
| Height (Max): | 38.5" |
| Lock: | No |
| Material(s): | Powder-Coated Steel |
| Maximum Weight Capacity: | 1,100 lb |
| Number of Drawers: | 0 |
| Number of Shelves: | 1 |
| Number of Wheels: | 4 |
| Overall Depth: | 81" |
| Overall Material Type: | Metal |
| Overall Width: | 19.25" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Management Indicator: | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wheel Type: | (2) Fixed; (2) Swivel |
Additional information
| Weight | 66.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 77.00 × 9.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.