0
Gauze Pads, Sterile, Assorted, 2 x 2; 3 x 3, 48/Box
$11.74
Gauze pad suited for cleaning and applying antiseptic. Stackable to absorb additional fluids and removable without re-opening wound. Assorted Gauze Pads—Includes 24, 2 x 2 sterile pads and 24, 3 x 3 sterile pads. Width: 2″; 3″; Length: 2″; 3″; For Use With: First Aid Tape; Medical Wrap; Description: Sterile, Assorted Gauze Pads; (24) 2″ x 2″, (24) 3″ x 3″.
100 in stock
| Description: | Sterile, Assorted Gauze Pads; (24) 2" x 2", (24) 3" x 3" |
|---|---|
| For Use With: | First Aid Tape; Medical Wrap |
| Global Product Type: | Sterile Gauze Pads |
| Length: | 2"; 3" |
| Package Includes: | (24) 2" x 2" Sterile Pads; (24) 3" x 3" Sterile Pads |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Special Features: | Assorted Gauze Pads—Includes 24, 2 x 2 sterile pads and 24, 3 x 3 sterile pads. |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 2"; 3" |
Additional information
| Weight | 0.21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.25 × 5.25 in |

Reviews
There are no reviews yet.