0
GloWear 8215BA Class 2 Economy Breakaway Mesh Vest, Polyester, X-Small, Orange
$11.06
The GloWear 8215BA Mesh Hi-Vis Safety Vest is an ANSI 107 Type R, Class 2 vest made of 3.3 oz polyester mesh with breakaway hook and loop on shoulders and sides for safety from snag hazards and moving parts. Features include 2 reflective tape for enhanced low-light visibility, plus a lower interior pocket and single mic tab. This vest is available in dual sizes for a looser fit for wear over sweatshirts or jackets. Ideal for anyone requiring Type R, Class 2 apparel, including those working in road construction, baggage handling or for municipalities. Apparel Type: Safety Vest; Material(s): Polyester; Color(s): Orange; Color Family: Orange.
100 in stock
| Apparel Type: | Safety Vest |
|---|---|
| Color Family: | Orange |
| Color(s): | Orange |
| Compliance Standards: | ANSI/ISEA 107, Type R Class 2 |
| Global Product Type: | Safety Vests |
| Material(s): | Polyester |
| Number of Pockets: | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Size Group: | X-Small |
| Suggested Use: | Safety |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waist Size: | 28" to 36" |
| Washable: | Yes |
Additional information
| Weight | 0.60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.25 × 1.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.