0
GloWear 8244PSV Class 2 Expandable Public Safety Hook and Loop Vest, Polyester, Medium/Large, Lime
$30.99
Expandable Public Safety Vest with adjustable sides is ANSI-compliant. Perfect for wearing over turnout gear. Hook and loop breakaway on shoulders and sides. ANSI-compliant 3M Scotchlite Reflective. One outside and one multi-division inside pocket. Dual radio mic tabs. Apparel Type: Safety Vest; Material(s): Polyester; Color(s): Lime; Color Family: Green.
100 in stock
| Apparel Type: | Safety Vest |
|---|---|
| Color Family: | Green |
| Color(s): | Lime |
| Compliance Standards: | ANSI 107 |
| Global Product Type: | Safety Vests |
| Material(s): | Polyester |
| Number of Pockets: | 2 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Size Group: | Medium/Large |
| Suggested Use: | Safety |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waist Size: | 40" to 48" |
| Washable: | Yes |
Additional information
| Weight | 0.58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.25 × 1.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.