GloWear 8372 ZipUp HiVis Class 3 Zip Hooded Sweatshirt with Black Bottom, Large, Lime
$68.52
The GloWear 8372 Hi-Vis Zip-Up Hoodie with Black Bottom meets ANSI/ISEA 107-2015 Type R, Class 3 Standards for safety and is designed with high-quality 100% polyester polar fleece to provide conspicuity and warmth during chilly days. This safety sweatshirt has two slash-style pockets great for additional hand warmth and storage. The bottom front and wrist sections of the sweatshirt are black to prevent a dirty look where it matters most. There is 2 ANSI-compliant silver reflective tape on torso, shoulders and sleeves making this a great reflective hoodie to wear as night falls for effective visibility. The zipper front closure, drawstring hood and elastic knit waistband and cuffs keep the heat in for all-day warmth throughout the workday. It is perfect for jobsites in high-traffic areas like road construction or anywhere that requires high visibility clothing. It’s also great for biking, snowmobiling, snow shoeing, ice fishing and all your outdoor adventures. Apparel Type: Hi-Vis Shirt; Material(s): Polar Fleece; Color(s): Lime; Color Family: Green.
100 in stock
| Apparel Type: | Hi-Vis Shirt |
|---|---|
| Color Family: | Green |
| Color(s): | Lime |
| Compliance Standards: | ANSI/ISEA 107-2015 Type R, Class 3 |
| Global Product Type: | Shirts |
| Material(s): | Polar Fleece |
| Number of Pockets: | 2 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Size Group: | Large |
| Suggested Use: | Safety |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waist Size: | 38" to 42" |
| Washable: | Yes |
Additional information
| Weight | 1.41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.11 × 2.75 in |

Reviews
There are no reviews yet.