GloWear 8381 Class 3 Hi-Vis 4-in-1 Quilted Bomber Jacket, Orange, Small
$139.55
The GloWear 8381 is a Type R Class 3, 4-in-1 Hi-Vis Jacket that can be worn multiple ways for ultimate adaptability in changing weather. Zip out the liner to wear it alone as a lightweight fleece jacket, zip off liner sleeves for wear as a vest, wear the shell on its own as a lightweight weatherproof layer or leave the liner zipped in to wear as a warm winter work jacket. Ultra-warm 280 g fleece traps heat for warmth in extreme cold, while a weatherproof 300D performance polyester shell with PU coating resists water and wind without compromising comfort or breathability. Built for long-lasting durability, this hi-vis jacket features a ripstop shell and dirt-hiding black panels. Compliant to ANSI/ISEA 107, Type R Class 3 with 2″ reflective tape for enhanced low-light visibility. Apparel Type: Hi-Vis Jacket; Material(s): Polyester; Color(s): Orange; Color Family: Orange.
100 in stock
| Apparel Type: | Hi-Vis Jacket |
|---|---|
| Color Family: | Orange |
| Color(s): | Orange |
| Compliance Standards: | ANSI/ISEA 107-2015 Type R, Class 3 |
| Global Product Type: | Outerwear |
| Material(s): | Polyester |
| Number of Pockets: | 4 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Size Group: | Small |
| Suggested Use: | Safety |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waist Size: | 34" to 36" |
| Washable: | Yes |
Additional information
| Weight | 3.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.60 × 3.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.