0
GloWear 8910BK Class E Hi-Vis Pants with Black Bottom, Polyester, 2X-Large/3X-Large, Lime
$25.36
Class E cool mesh with black high wear areas to hide dirt and keep worker looking clean. Apparel Type: Hi-Vis Pants; Material(s): Polyester; Color(s): Lime; Color Family: Green.
100 in stock
| Apparel Type: | Hi-Vis Pants |
|---|---|
| Color Family: | Green |
| Color(s): | Lime |
| Compliance Standards: | ANSI 107 |
| Global Product Type: | Pants |
| Material(s): | Polyester |
| Number of Pockets: | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Size Group: | 2X-Large/3X-Large |
| Suggested Use: | Safety |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waist Size: | 46" to 52" |
| Washable: | Yes |
Additional information
| Weight | 0.63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.25 × 1.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.