GloWear 8911 Class E Two-Tone Pants, 2X-Large/3X-Large, Lime
$25.84
Glowear 8911 Hi-Vis Pants offer breathable and lightweight protection. A comfortable elastic waistband means these work pants can be worn alone or over a base layer. The pant legs have hook & loop openings to easily fit over boots. High visibility polyester fabric and 2″ reflective tape set on a 4″ contrasting background keeps workers highly visible at night or in low light conditions. These hi-vis pants meet ANSI/ISEA 107-2020 Supplemental Class E Standards. Made for the industrial workplace and workers in low-light environments, flagging crews, utility crews, road construction, railway workers and more. Apparel Type: Hi-Vis Pants; Material(s): Polyester; Color(s): Lime; Color Family: Green.
100 in stock
| Apparel Type: | Hi-Vis Pants |
|---|---|
| Color Family: | Green |
| Color(s): | Lime |
| Compliance Standards: | ANSI/ISEA 107-2020 Supplemental Class E |
| Global Product Type: | Pants |
| Material(s): | Polyester |
| Number of Pockets: | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Size Group: | 2X-Large/3X-Large |
| Suggested Use: | Safety |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waist Size: | 46" to 52" |
| Washable: | Yes |
Additional information
| Weight | 0.63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.25 × 1.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.