GloWear 8915 Class E Hi-Vis Rain Pants, 5X-Large, Orange
$66.75
The GloWear 8915 Hi-Vis Rain Pants offer waterproof, breathable protection against wet conditions. A comfortable elastic waistband means these waterproof work pants can be worn alone or over a base layer. The pant legs have zip openings to easily fit over boots. These work rain pants are built for demanding conditions with durable 300D poly oxford material and a breathable polyurethane (PU) coating that lets moisture escape while sealing out the rain to keep workers cool and comfortable. The ANSI compliant high visibility polyester fabric and 3M Scotchlite 2 reflective tape keeps workers highly visible at night or in low light conditions. These hi-vis waterproof pants meet ANSI Supplemental Class E Standards. Made for the industrial workplace and workers in low-light environments, flagging crews, utility crews, road construction, railway workers and any others working in the rain. Apparel Type: Rain Pants; Material(s): Polyester; Color(s): Orange; Color Family: Orange.
100 in stock
| Apparel Type: | Rain Pants |
|---|---|
| Color Family: | Orange |
| Color(s): | Orange |
| Compliance Standards: | ANSI 107 |
| Global Product Type: | Rain Gear |
| Material(s): | Polyester |
| Number of Pockets: | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Size Group: | 5X-Large |
| Suggested Use: | Safety |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waist Size: | 48" to 58" |
| Washable: | Yes |
Additional information
| Weight | 1.30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.00 × 1.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.