0
GloWear 8925 Class E Hi-Vis Thermal Pants, X-Large, Orange
$99.00
Class E thermal pants have a weatherproof polyester outer shell with a breathable 3M thinsulate lining for warmth and waterproof comfort. Features a 2″ ANSI-compliant 3M Scotchlite Reflective and one right leg cargo pocket. Elastic waist with a drawstring guarantee a perfect fit and zippered leg openings offer an easy on/off. Apparel Type: Hi-Vis Pants; Material(s): Polyester; Color(s): Orange; Color Family: Orange.
100 in stock
| Apparel Type: | Hi-Vis Pants |
|---|---|
| Color Family: | Orange |
| Color(s): | Orange |
| Compliance Standards: | ANSI 107 |
| Global Product Type: | Pants |
| Material(s): | Polyester |
| Number of Pockets: | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Size Group: | X-Large |
| Suggested Use: | Safety |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waist Size: | 40" to 46" |
| Washable: | Yes |
Additional information
| Weight | 1.60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.00 × 1.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.