0
Glue Stick, 8.2 g, Applies Blue, Dries Clear, 24/Pack
$27.71
UHU blue glue stick where you can see where the glue is applied. Glue formula consists of 98% natural ingredients and is solvent-free. Glues strong, fast and durable. Is highly efficient and washable in cold water. Adhesive Type: Solid; Product Packaging: Stick; Washable/Removable: Yes; Color on Application: Blue.
100 in stock
| Adhesive Type: | Solid |
|---|---|
| Age Recommendation: | Ages 3 and Up |
| Color Dried: | Clear |
| Color Family: | Clear |
| Color on Application: | Blue |
| Dimensions: | 0.8" x 0.8" x 3.2" |
| Full Cure Time: | 45 sec |
| Global Product Type: | Glue Sticks |
| Material Compatibility: | Cardboard; Paper: Photos; Styrofoam; Textiles |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Stick |
| Set Time: | 2 sec |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Volume Capacity: | 8.2 g |
| Washable/Removable: | Yes |
Additional information
| Weight | 1.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.04 × 3.19 in |

Reviews
There are no reviews yet.