0
Glutton Container, 56 gal, Plastic, Brown
$386.24
Perfect for high-traffic areas and large crowds. Built to withstand extreme weather and rough handling, it features a hold-down base that can be filled with sand or water for added stability. Waste Receptacle Type: Indoor All-Purpose Waste Bin; Material(s): Plastic; Application: Indoor All-Purpose Waste Disposal; Interior Volume Capacity: 56 gal.
100 in stock
| Application: | Indoor All-Purpose Waste Disposal |
|---|---|
| Color Family: | Brown |
| Color(s): | Brown |
| Depth: | 22.75" |
| Global Product Type: | Indoor All-Purpose Waste Bins |
| Height: | 31.13" |
| Interior Volume Capacity: | 56 gal |
| Material(s): | Plastic |
| Opening Type: | Open Top |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Shape: | Rectangular Prism |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waste Receptacle Type: | Indoor All-Purpose Waste Bin |
| Width: | 25.5" |
Additional information
| Weight | 16.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 25.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.