0
Halo Laminator, Two Rollers, 9.5″ Max Document Width, 5 mil Max Document Thickness
$200.99
User-friendly, home office personal laminator. InstaHeat Technology delivers no wait rapid one-minute warm up. Offers versatile hot lamination of 3 mil or 5 mil pouches as well as cold pouches. The convenient release lever allows easy pouch re-centering or removal. Auto Shut-off saves energy and prevents overheating. Laminator Supply Type: Hot/Cold; Use Rating: Moderate; Electric/Manual/Battery: Electric; Number of Rollers: 2.
100 in stock
| Anti-Jam Features: | Manual Release |
|---|---|
| Auto Shut-Off: | Y |
| Compliance Standards: | CSA Listed; UL Listed |
| Depth: | 4.31" |
| Electric/Manual/Battery: | Electric |
| For Use With: | 3 to 5 mil Hot/Cold Pouches |
| Frequency: | 60 Hz |
| Global Product Type: | Thermal Pouch Laminators |
| Height: | 3" |
| Laminating Speed: | 12" per min |
| Laminator Supply Type: | Hot/Cold |
| Maximum Document Size: | 9.5" |
| Maximum Document Thickness: | 5 mil |
| Number of Rollers: | 2 |
| Package Includes: | (10) ImageLast™ Pouches |
| Portable: | Y |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Use Rating: | Moderate |
| Voltage: | 120 V |
| Warm-Up Time: | 1 min |
| Width: | 17.13" |
Additional information
| Weight | 4.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.31 × 4.88 in |

Reviews
There are no reviews yet.