0
Hanging Classification Folders with Dividers, 2 Dividers, 2/5-Cut Exterior Tabs, Letter Size, Light Blue, 10/Box
$365.92
Keep related records in one hanging folder for faster referencing. Specially designed for managing projects, related papers can easily classified into different sections. Pivoting hangers fold down for carry-along convenience. 1″-capacity fasteners on both sides of 20 pt. pressboard dividers and inside both 25 pt. pressboard covers. Expandable reinforced rip-proof tape gusset bottom. Folder Size Type: Letter; Max Folder Expansion: 2.5″; Folder Color: Light Blue; Color Family: Blue.
100 in stock
| Color Family: | Blue |
|---|---|
| Dividers per Folder: | 2 |
| Fasteners per Folder: | 6 |
| File Tab Color: | Brown |
| File Tab Cut: | 2/5-Cut |
| File Tab Position: | Center |
| Folder Color: | Light Blue |
| Folder Fastener Capacity: | 1" |
| Folder Height: | 13.12" |
| Folder Material: | 25-pt Pressboard Exterior; 20-pt Pressboard Interior |
| Folder Size Type: | Letter |
| Folder Width: | 11.19" |
| Global Product Type: | Hanging Classification Folders |
| Green Information: | Covers are made from 60% recycled fiber with 30% post-consumer fiber; dividers are made from 10% post-consumer fiber. |
| Max Folder Expansion: | 2.5" |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
Additional information
| Weight | 4.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.50 × 3.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.