0
Hanging Classification Folders with Dividers, Letter Size, 1 Divider, 2/5-Cut Exterior Tabs, Light Blue, 10/Box
$293.28
Keep related records in one hanging folder for faster referencing. Specially designed for managing projects, related papers can easily classified into different sections. Pivoting hangers fold down for carry-along convenience. 1″-capacity fasteners on both sides of 20 pt. pressboard dividers and inside both 25 pt. pressboard covers. Expandable reinforced rip-proof tape gusset bottom. Folder Size Type: Letter; Max Folder Expansion: 2″; Folder Color: Light Blue; Color Family: Blue.
100 in stock
| Color Family: | Blue |
|---|---|
| Dividers per Folder: | 1 |
| Fasteners per Folder: | 4 |
| File Tab Color: | Light Blue |
| File Tab Cut: | 2/5-Cut |
| File Tab Position: | Right of Center |
| Folder Color: | Light Blue |
| Folder Fastener Capacity: | 1" |
| Folder Height: | 13.22" |
| Folder Material: | 25-pt Pressboard Exterior; 20-pt Pressboard Interior |
| Folder Size Type: | Letter |
| Folder Width: | 11.19" |
| Global Product Type: | Hanging Classification Folders |
| Green Information: | Covers made from 60% recycled fiber with at least 30% post-consumer fiber; dividers made from 10% recycled fiber with 10% post-consumer fiber. |
| Max Folder Expansion: | 2" |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
Additional information
| Weight | 3.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.36 × 3.08 in |

Reviews
There are no reviews yet.