0
Heavy-Duty Fastener Folder, 1/3-Cut Tab: Assorted, Expands 0.75″, 2 Fasteners, Letter Size, Manila, 50/Box
$76.32
These fastener folders have thick, reinforced tabs that will better withstand wear and tear. Two embedded fasteners keep paperwork ordered and in place. The 1/3 cut tabs come in three different positions (left, right, center), so you can see all of your labeled tabs easily. Each folder fits letter-sized papers and is scored along the bottom for 0.75″ expansion. Folder Size: Letter; Total Number of Fasteners: 2; Cover Tab Style: Top Tab; Cover Tab Cut: 1/3-Cut.
100 in stock
| Color Family: | Manila |
|---|---|
| Cover Color: | Manila |
| Cover Fasteners: | 2 |
| Cover Material(s): | 14-pt Paper |
| Cover Tab Cut: | 1/3-Cut |
| Cover Tab Position: | Assorted |
| Cover Tab Style: | Top Tab |
| Expansion: | 0.75" |
| Folder Size: | Letter |
| Global Product Type: | Undivided Fastener Folders |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Number of Fasteners: | 2 |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 5.50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.55 × 3.63 in |

Reviews
There are no reviews yet.