0
Heavy-Duty Pressboard Fastener Folders, Straight Tab, Expands 2″, 2 Fasteners, Legal Size, Light Green, 25/Box
$72.37
Made from heavyweight pressboard to better withstand wear and tear. Each file folder is scored along the bottom so you can expand it to fit more paper inside. Sturdy fasteners hold papers securely. Durable. Folder Size: Legal; Total Number of Fasteners: 2; Cover Tab Style: Top Tab; Cover Tab Cut: Straight.
100 in stock
| Color Family: | Green |
|---|---|
| Cover Color: | Light Green |
| Cover Fasteners: | 2 |
| Cover Material(s): | 11-pt Pressboard |
| Cover Tab Cut: | Straight |
| Cover Tab Style: | Top Tab |
| Expansion: | 2" |
| Folder Size: | Legal |
| Global Product Type: | Undivided Fastener Folders |
| Green Information: | Folder made from 60% recycled fiber with at least 30% postconsumer content. |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Number of Fasteners: | 2 |
Additional information
| Weight | 6.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.93 × 2.43 in |

Reviews
There are no reviews yet.