0
High-Capacity Heavy-Duty Stapler, 210-Sheet Capacity, Black
$253.22
Staple through as many as 210 sheets with our highest capacity stapler. Heavy duty construction and jam clearing mechanism make easy work of the biggest staple jobs. Use with heavy duty staples. High Capacity Stapling: Yes; Flat Clinch Plate: No; Tacking: No; Staple Capacity: Full Strip (210 Staples).
100 in stock
| Color Family: | Black |
|---|---|
| Color(s): | Black |
| Crown Size: | 0.5" |
| Flat Clinch Plate: | No |
| Footnote 1: | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Global Product Type: | High Capacity Staplers |
| High Capacity Stapling: | Yes |
| Leg Size: | 0.25"; 0.38"; 0.5"; 0.63"; 0.75"; 0.94" |
| Material(s): | Metal |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | Manual |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Replacement Staples: | Swingline® 35312, 35314, 35318, 35319, 35320 |
| Sheet Capacity: | 210 |
| Staple Capacity: | Full Strip (210 Staples) |
| Staple Loading: | Top |
| Tacking: | No |
| Throat Depth: | 2.5" |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Type of Staple Used: | Heavy-Duty |
Additional information
| Weight | 3.92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.90 × 3.30 in |

Reviews
There are no reviews yet.