0
High-Density Waste Can Liners, 10 gal, 8 mic, 24 x 24, Natural, 1,000/Carton
$50.84
High-density polyethylene liners provide superior performance at an affordable price. Made from 100% prime resin for added strength and durability. The sturdy, star-seal bottom helps prevent leaks and provides even weight distribution for easy removal from receptacle. Coreless perforated rolls are easy to use and great for dispensing on the go. A quality can liner that provides trusted waste collection for light-duty applications. Commercial/Consumer Use: Commercial Use; Maximum Volume Range: 6 to 10 gal; Minimum Volume Capacity: 8 gal; Maximum Volume Capacity: 10 gal.
100 in stock
| Bottom Seal: | Star |
|---|---|
| Color Family: | Clear |
| Color(s): | Natural |
| Commercial/Consumer Use: | Commercial Use |
| Flat Pack/Roll: | Roll |
| Global Product Type: | HDPE Waste Can Liners |
| Grade: | Medium Duty |
| Height: | 24" |
| Maximum Volume Capacity: | 10 gal |
| Maximum Volume Range: | 6 to 10 gal |
| Minimum Volume Capacity: | 8 gal |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Scent Indicator: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waste Bag Closure Type: | Tie |
| Waste Bag Material(s): | High-Density Polyethylene (HDPE) |
| Waste Bag Thickness: | 8 mic |
| Weight Capacity (Dry): | 25 lb |
| Weight Capacity (Wet): | 10 lb |
| Width: | 24" |
Additional information
| Weight | 16.90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.00 × 3.75 in |

Reviews
There are no reviews yet.