0
High-Security Housekeeping Cart, Plastic, 3 Shelves, 2 Bins, 22″ x 51.75″ x 53.5″, Black/Silver
$1,501.86
Sleek, compact design. Superior tool organization and storage options. Locking hood as well as locking cabinet doors on both sides of the cart. Includes two high-quality zippered fabric bags with waterproof PVC linings. Two top-mounted carry-and-go disinfecting caddies. Handy lobby dust pan and vacuum holders. Material(s): Brushed Aluminum; Structural Web Plastic; Overall Material Type: Plastic; Color(s): Black/Silver; Color Family: Black.
100 in stock
| Bin Color(s): | Black |
|---|---|
| Bin Quantity: | 2 |
| Caster/Wheel Indicator: | Yes |
| Caster/Wheel Material: | Metal; Plastic; Thermoplastic Rubber (TPR) |
| Caster/Wheel Size: | (2) 8"; (2) 4" |
| Color Family: | Black |
| Color(s): | Black/Silver |
| Compact Storage Indicator: | No |
| Compartment Handle(s): | 3 |
| Door Quantity: | 3 |
| Global Product Type: | Janitorial Carts |
| Handle Quantity: | 2 |
| Height (Max): | 53.5" |
| Lock: | Yes |
| Material(s): | Brushed Aluminum; Structural Web Plastic |
| Number of Drawers: | 0 |
| Number of Shelves: | 3 |
| Number of Wheels: | 4 |
| Overall Depth: | 51.75" |
| Overall Material Type: | Plastic |
| Overall Width: | 22" |
| Package Includes: | (2) PVC-Lined Fabric Bags; (2) Keys |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Management Indicator: | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shelf Type(s): | Fixed |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wheel Type: | (2) Non-Locking Non-Swivel; (2) Non-Locking Swivel |
Additional information
| Weight | 79.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.00 × 24.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.