0
High-Visibility ID Labels, Laser Printers, 2.25″ dia, Assorted, 12/Sheet, 15 Sheets/Pack
$22.51
Have something important to say? Customize your white labels with attention-getting images or make your most important messages stand out with high-visibility color labels. Ideal for announcements, priority messages, addressing, color-coding, identification/warning labels and more! Easy to customize with free templates from Avery® Design & Print. For laser printers. Now you’ve got their attention. Laser Permanent Neon Bursts—Print-to-the-Edge capability for full-bleed designs. Shape: Burst; Label Size – text: 2.25″ dia; Label Color(s): Assorted; Color Family: Multicolor.
100 in stock
| Adhesive: | Permanent Self-Adhesive |
|---|---|
| Color Assortment: | Neon Green; Neon Magenta; Neon Yellow |
| Color Family: | Multicolor |
| Global Product Type: | ID/Signage Labels |
| Interpack Quantity Description: | 12/Sheet, 15 Sheets/Pack |
| Label Color(s): | Assorted |
| Label Size - text: | 2.25" dia |
| Labels Per Sheet: | 12 |
| Labels Per Unit: | 180 |
| Machine Compatibility: | Laser Printers |
| Material(s): | Paper |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shape: | Burst |
| Sheets Per Unit: | 15 |
| Sheet (W x L): | 8.5 x 11 |
| Special Features: | Laser Permanent Neon Bursts—Print-to-the-Edge capability for full-bleed designs. |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 0.49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.37 × 0.52 in |

Reviews
There are no reviews yet.