0
Home/Office Surge Protector, 8 AC Outlets, 8 ft Cord, 2,500 J, Black
$20.99
Protect your sensitive electronic devices from power surges and spikes. Surge suppressor features eight surge-protected outlets with sliding safety covers to provide premium power protection for your workstations, printers, broadband modems, home theater systems, and everyday household electronics. Slender, sleek design with a right angle plug and a detachable cord-management clip helps keep cables organized. Number of Outlets: 8 AC; Joules Of Surge Protection: 2,500 J; Lines: 8; Protection Type: Power.
100 in stock
| Color(s): | Black |
|---|---|
| Connected Equipment Guarantee/Warranty: | $100,000 Limited |
| Cord Length: | 8 ft |
| Depth: | 6.7" |
| Global Product Type: | Surge Protectors |
| Height: | 2" |
| Housing Material: | Plastic |
| Joules Of Surge Protection: | 2,500 J |
| Lines: | 8 |
| Noise Protection: | Up to 58 dB EMI/RFI Noise Filtration |
| Number of Outlets: | 8 AC |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Protection Type: | Power |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Volts/Amperes: | 125 V; 15 A |
| Width: | 13.6" |
Additional information
| Weight | 2.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.00 × 6.70 in |

Reviews
There are no reviews yet.