0
Horizontal Sliding Porcelain Magnetic Whiteboard, 72″ x 48″, White Surface, Anodized Aluminum Frame
$5,913.69
Ghent’s Horizontal Slider provides a panel system with multiple dry-erase whiteboard panels to serve a multitude of needs, doubling the usable space. Two top-suspended panels glide on nylon rollers for smooth operation. The porcelain-on-steel writing surface creates a durable, high-performance whiteboard. It accepts magnets and resists scratches and stains. The board is constructed with heavy-duty anodized aluminum trim and includes a 2 natural cork map rail. Porcelain writing surface carries Ghent’s 50-year guarantee. Board Surface Type(s): Dry Erase; Magnetic Board Surface: Yes; Surface Material: Porcelain; Surface Color: White.
100 in stock
| Board Depth: | 6.5" |
|---|---|
| Board Height: | 48" |
| Board Surface Type(s): | Dry Erase |
| Board Width: | 72" |
| Dedicated Projection Screen: | No |
| Flipchart Mounting System: | No |
| Frame Color/Finish: | Anodized |
| Frame Material: | Aluminum |
| Global Product Type: | Dry Erase Boards - Wall-Mount |
| Magnetic Board Surface: | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Preformatted Board Surface: | No |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Supports Custom Surface Formatting: | No |
| Surface Color: | White |
| Surface Material: | Porcelain |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 131.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.50 × 48.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.