Ibex Laptop Backpack, Fits Devices Up to 17″, Ballistic Polyester, 14.6 x 11 x 18.5, Black/Blue/Gray
$170.00
Pack up everything you need. Marrying contemporary design with innovative storage solutions, Ibex is ideal for keeping everything together. Crafted from durable ballistic polyester, this backpack means business. Features like the 17″ Triple Protect padded laptop compartment and a dedicated 10″ tablet pocket prevent drop damage to your personal tech, and the essentials organizer keeps other useful gear in order. A separate digital-music player/smartphone compartment, with wired headphone port, makes it easy for you to enjoy music or a favorite podcast while you’re on the move. Main compartment provides plenty of space for a change of clothes or study essentials such as binders, notebooks, pens and more. CaseBase stabilizing platform keeps this bag standing tall and strong during your daily commute or city-break explorations. Airflow back padding helps you stay cool under pressure, and shock-absorbing shoulder straps cradle your load comfortably, whether you’re hiking through the city or the back country. For Use With: Laptops; Tablets; Color(s): Black/Blue/Gray; Color Family: Black; Material(s): Ballistic Polyester.
100 in stock
| Belt Loop: | No |
|---|---|
| Carrying Handle: | Yes |
| Closure Type: | Zipper |
| Color Family: | Black |
| Color(s): | Black/Blue/Gray |
| Depth: | 11" |
| For Use With: | Laptops; Tablets |
| Global Product Type: | Backpacks |
| Height: | 18.5" |
| Inner Height: | 16" |
| Inner Width: | 12" |
| Lining: | Polyester |
| Locking (Yes/No): | No |
| Material(s): | Ballistic Polyester |
| Maximum Device Size: | 17" |
| Number of Compartments: | 8 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Shoulder Strap Indicator: | Yes |
| Telescoping Handle: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wheels: | No |
| Width: | 14.6" |
Additional information
| Weight | 3.38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.10 × 4.14 in |
Related products
-

Badge Floral Academic/Calendar Year Wall Calendar, 24 x 36, 12-Month: (Jul 2025 to Jun 2026)/12-Month: (Jan 2026 to Dec 2026)
$34.99 Add to cart -
Midnight Garden Weekly/Monthly Planner, 8.5 x 5.5, Floral Artwork, Black/Pink/Green Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$21.21 Add to cart -
WorkStyle Stitched Monthly Planner, 11 x 8.5, Sunbaked Clay Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$13.51 Add to cart -
Contempo Lite Academic Year Weekly/Monthly Planner, 8.75 x 7.87, Black Cover, 12-Month (July to June): 2025 to 2026
$24.09 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.