imagePROGRAF PRO-2600 24″ Wireless Wide Format Inkjet Printer
$3,918.00
The Canon® imagePROGRAF 24″ PRO-2600 professional large-format printer offers an 11-Color plus Chroma Optimizer Ink System that will bring your photos and reproductions to life. This Large Format Photo and Fine Art Printer contains a newly developed ink set, which offers high-scratch resistance and improved lightfastness designed to provide exquisite prints and impeccable details. Intelligent media handling technology, color calibration, sub-ink tank system, translucent media and ink tank covers, internal light preview systems are just a few of the technologies built into this printer. This series is replacing EPS packaging materials with cardboard packaging. Available for this printer there is a host of creative and workflow software solutions, such as, Professional Print & Layout, PosterArtist (Online and Lite versions), Free Layout Plus, Direct Print Plus, Accounting Manager, and more, to help with your everyday business needs. Print Resolution (Black) (Width x Height): 2400 x 1200 dpi; Print Resolution (Color) (Width x Height): 2400 x 1200 dpi; B&W or Color Output: Color; Printing Type: Wide Format Inkjet.
100 in stock
| Borderless Printing: | Yes |
|---|---|
| Borderless Printing: | Yes |
| B&W or Color Output: | Color |
| B&W or Color Output: | Color |
| Compliance Standards: | Energy Star Rated; EPEAT Gold Certified |
| Compliance Standards: | Energy Star Rated; EPEAT Gold Certified |
| Connector/Port/Interface: | Ethernet; USB |
| Connector/Port/Interface: | Ethernet; USB |
| Depth: | 52.1" |
| Depth: | 52.1" |
| Global Product Type: | Wide Format Inkjet Printers |
| Global Product Type: | Wide Format Inkjet Printers |
| Height: | 44.8" |
| Height: | 44.8" |
| LCD Display (Yes/No): | No |
| LCD Display (Yes/No): | No |
| Maximum Paper Size: | 24" x 59 ft |
| Maximum Paper Size: | 24" x 59 ft |
| Model Name/Number: | imagePROGRAF PRO-2600 |
| Model Name/Number: | imagePROGRAF PRO-2600 |
| Network Capable: | Yes |
| Network Capable: | Yes |
| Network Ready: | Yes |
| Network Ready: | Yes |
| Network Types: | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Network Types: | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Operating System Compatibility: | Mac® OS v10.15.7-13; Windows® Server 2008, 7, 8.1, Server 2012, 10, 11, Server 2016, Server 2019, Server 2022 |
| Operating System Compatibility: | Mac® OS v10.15.7-13; Windows® Server 2008, 7, 8.1, Server 2012, 10, 11, Server 2016, Server 2019, Server 2022 |
| Package Includes: | 160 mL Starter Ink Tanks; Maintenance Cartridge; Printhead (Installed); 2" Roll Holder with 3" Adapters; Call Center Notice; Installation Guide; iWR Service Terms Leaflet; Media Compatibility Flyer; PosterArtist Web Notice Flyer; Power Cable and Screw; Printer Warranty Statement; Printhead Warranty Statement; Safety and Environmental Information; User Registration Card |
| Package Includes: | 160 mL Starter Ink Tanks; Maintenance Cartridge; Printhead (Installed); 2" Roll Holder with 3" Adapters; Call Center Notice; Installation Guide; iWR Service Terms Leaflet; Media Compatibility Flyer; PosterArtist Web Notice Flyer; Power Cable and Screw; Printer Warranty Statement; Printhead Warranty Statement; Safety and Environmental Information; User Registration Card |
| Paper Feeder Type: | Roll Feed |
| Paper Feeder Type: | Roll Feed |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Printing Type: | Wide Format Inkjet |
| Printing Type: | Wide Format Inkjet |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Roll Capacity: | 59 ft |
| Roll Capacity: | 59 ft |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wide Format Print Width: | 24" |
| Wide Format Print Width: | 24" |
| Width: | 35" |
| Width: | 35" |
| Wireless Printing: | Yes |
| Wireless Printing: | Yes |
Additional information
| Weight | 304.20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.90 × 44.80 in |

Reviews
There are no reviews yet.