0
imagePROGRAF TC-21M, 24″ Wireless Wide Format Inkjet Printer
$1,149.00
The imagePROGRAF TC-21M printer is designed to provide the versatility that users need to create high-quality posters, banners, CAD drawings, labels and more. Ideal for education, home offices, grocery stores, healthcare, architectural, construction environments and more, this all-around and versatile large format printer can print on compatible roll media up to 24″ wide or print labels as well as letter/A4 to A1 size prints from the Automatic Sheet Feeder. Print Resolution (Black) (Width x Height): 2400 x 1200 dpi; Print Resolution (Color) (Width x Height): 2400 x 1200 dpi; B&W or Color Output: Color; Printing Type: Wide Format Inkjet.
100 in stock
| B&W or Color Output: | Color |
|---|---|
| B&W or Color Output: | Color |
| Compliance Standards: | Energy Star Rated |
| Compliance Standards: | Energy Star Rated |
| Connector/Port/Interface: | Ethernet; USB; Wi-Fi |
| Connector/Port/Interface: | Ethernet; USB; Wi-Fi |
| Depth: | 21" |
| Depth: | 21" |
| Duplex Printing: | Manual |
| Duplex Printing: | Manual |
| Global Product Type: | Wide Format Inkjet Printers |
| Global Product Type: | Wide Format Inkjet Printers |
| Height: | 10" |
| Height: | 10" |
| LCD Display (Yes/No): | Yes |
| LCD Display (Yes/No): | Yes |
| Maximum Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 1 GB |
| Maximum Paper Size: | 11 x 17 |
| Maximum Paper Size: | 11 x 17 |
| Model Name/Number: | imagePROGRAF TC-21M |
| Model Name/Number: | imagePROGRAF TC-21M |
| Network Capable: | Yes |
| Network Capable: | Yes |
| Network Ready: | Yes |
| Network Ready: | Yes |
| Network Types: | 10/100Base-TX Ethernet; 802.11b/g/n Wireless |
| Network Types: | 10/100Base-TX Ethernet; 802.11b/g/n Wireless |
| Operating System Compatibility: | Mac® OS v10.14.6 - v12.x; Windows® Server 2008, 7, 8.1, Server 2012, 10, 11, Server 2016, Server 2019, Server 2022 |
| Operating System Compatibility: | Mac® OS v10.14.6 - v12.x; Windows® Server 2008, 7, 8.1, Server 2012, 10, 11, Server 2016, Server 2019, Server 2022 |
| Paper Feeder Type: | Automatic |
| Paper Feeder Type: | Automatic |
| Paper Input Capacity (Sheets): | 100 |
| Paper Input Capacity (Sheets): | 100 |
| PC Free Printing: | No |
| PC Free Printing: | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Printers Carriage: | Wide |
| Printers Carriage: | Wide |
| Printing Type: | Wide Format Inkjet |
| Printing Type: | Wide Format Inkjet |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Standard Memory: | 1 GB |
| Standard Memory: | 1 GB |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wide Format Print Width: | 24" |
| Wide Format Print Width: | 24" |
| Width: | 38" |
| Width: | 38" |
| Wireless Printing: | Yes |
| Wireless Printing: | Yes |
Additional information
| Weight | 101.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.50 × 15.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.