imagePROGRAF TM-305 36″ Wireless Wide Format Inkjet Printer
$6,221.00
Printer and scanner sold and shipped separately—ORDER BOTH. The TM-305 printer is not only ideal for printing technical documents, CAD drawings and GIS maps, but also posters, signage and displays with the use of Canon® LUCIA TD water-resistant pigment ink. It’s built with Canon® developed technologies, five-color LUCIA TD pigment ink, PF-06 print head, L-COA PRO image processor along with a clear, intuitive operation panel, direct USB drive printing, a flat stacker basket and is quieter than previous models. There is a host of creative workflow software included. Newly developed for this series is Free Layout Plus, a print utility that allows users to tile nest and create custom layouts before printing. Print Resolution (Black) (Width x Height): 2400 x 1200 dpi; Print Resolution (Color) (Width x Height): 2400 x 1200 dpi; B&W or Color Output: Color; Printing Type: Wide Format Inkjet.
100 in stock
| Borderless Printing: | Yes |
|---|---|
| Borderless Printing: | Yes |
| B&W or Color Output: | Color |
| B&W or Color Output: | Color |
| Compliance Standards: | Energy Star Rated |
| Compliance Standards: | Energy Star Rated |
| Connector/Port/Interface: | Ethernet; USB; Wi-Fi |
| Connector/Port/Interface: | Ethernet; USB; Wi-Fi |
| Depth: | 44" |
| Depth: | 44" |
| Disclaimer Statement: | Printer and scanner sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| Disclaimer Statement: | Printer and scanner sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| Global Product Type: | Wide Format Inkjet Printers |
| Global Product Type: | Wide Format Inkjet Printers |
| Height: | 32" |
| Height: | 32" |
| LCD Display (Yes/No): | No |
| LCD Display (Yes/No): | No |
| Maximum Paper Size: | 36" x 59 ft |
| Maximum Paper Size: | 36" x 59 ft |
| Model Name/Number: | imagePROGRAF TM-305 |
| Model Name/Number: | imagePROGRAF TM-305 |
| Network Capable: | Yes |
| Network Capable: | Yes |
| Network Ready: | Yes |
| Network Ready: | Yes |
| Network Types: | 10/100/1000Base-T Ethernet; 802.11b/g/n Wireless |
| Network Types: | 10/100/1000Base-T Ethernet; 802.11b/g/n Wireless |
| Operating System Compatibility: | Mac® OS X 10.10 and Later; Windows® Server 2008, 7, 8, Server 2012, 10, Server 2016 |
| Operating System Compatibility: | Mac® OS X 10.10 and Later; Windows® Server 2008, 7, 8, Server 2012, 10, Server 2016 |
| Package Includes: | Flat Stacking Basket; Stand; 2"/3" Core Media Spool (Adapters Included); AC Power Cable; Tools and Screws; Printhead; Maintenance Cartridge; (5) Ink Tanks; 2 Sheets of A2 Sample Heavyweight Coated Paper; Ethernet Card; USB 2.0 High-Speed Interface; USB Connection Sheet; iWR Service Terms Leaflet; User Manual; Quick Setup Guide; User Software CD for Windows (Printer Driver Utilities); PosterArtist Lite CD; User Registration Card; Media Guide |
| Package Includes: | Flat Stacking Basket; Stand; 2"/3" Core Media Spool (Adapters Included); AC Power Cable; Tools and Screws; Printhead; Maintenance Cartridge; (5) Ink Tanks; 2 Sheets of A2 Sample Heavyweight Coated Paper; Ethernet Card; USB 2.0 High-Speed Interface; USB Connection Sheet; iWR Service Terms Leaflet; User Manual; Quick Setup Guide; User Software CD for Windows (Printer Driver Utilities); PosterArtist Lite CD; User Registration Card; Media Guide |
| Paper Feeder Type: | Roll Feed |
| Paper Feeder Type: | Roll Feed |
| PC Free Printing: | Yes |
| PC Free Printing: | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Printing Type: | Wide Format Inkjet |
| Printing Type: | Wide Format Inkjet |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Roll Capacity: | 59 ft |
| Roll Capacity: | 59 ft |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wide Format Print Width: | 36" |
| Wide Format Print Width: | 36" |
| Width: | 55" |
| Width: | 55" |
| Wireless Printing: | Yes |
| Wireless Printing: | Yes |
Additional information
| Weight | 231.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 55.00 × 32.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.