imagePROGRAF TZ-32000 MFP Z36 36″ Wireless Wide Format Inkjet Printer
$23,095.00
This 36″ large-format printer is designed for optimal production, efficiency, and versatility, the imagePROGRAF TZ large-format printer is a cutting-edge hybrid solution. It stands out in the production aqueous inkjet market with its capability to print a wide range of output from monochrome line drawings to vibrant full-color posters on various media substrates. The Z36 scanner can scan monochrome drawings at up to 13″ per second and color drawings at up to 6″ per second with easy and faster functionality features which helps to improve everyday workflow. Print Resolution (Black) (Width x Height): 2400 x 1200 dpi; Print Resolution (Color) (Width x Height): 2400 x 1200 dpi; B&W or Color Output: Color; Printing Type: Wide Format Inkjet.
100 in stock
| Borderless Printing: | Yes |
|---|---|
| Borderless Printing: | Yes |
| B&W or Color Output: | Color |
| B&W or Color Output: | Color |
| Compliance Standards: | Energy Star Rated |
| Compliance Standards: | Energy Star Rated |
| Connector/Port/Interface: | Ethernet; USB; Wi-Fi |
| Connector/Port/Interface: | Ethernet; USB; Wi-Fi |
| Depth: | 50" |
| Depth: | 50" |
| Global Product Type: | Wide Format Inkjet Printers |
| Global Product Type: | Wide Format Inkjet Printers |
| Height: | 19.5" |
| Height: | 19.5" |
| LCD Display (Yes/No): | Yes |
| LCD Display (Yes/No): | Yes |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Model Name/Number: | imagePROGRAF TZ-32000 MFP Z36 |
| Model Name/Number: | imagePROGRAF TZ-32000 MFP Z36 |
| Network Capable: | Yes |
| Network Capable: | Yes |
| Network Ready: | Yes |
| Network Ready: | Yes |
| Network Types: | 10/100/1000Base-T Ethernet; 802.11b/g/n Wireless |
| Network Types: | 10/100/1000Base-T Ethernet; 802.11b/g/n Wireless |
| Operating System Compatibility: | Mac® OS 11.7.10- 14x; Windows® Server 2008, 7, 8.1, Server 2012, Server 2016, Server 2019, Server 2023 |
| Operating System Compatibility: | Mac® OS 11.7.10- 14x; Windows® Server 2008, 7, 8.1, Server 2012, Server 2016, Server 2019, Server 2023 |
| PC Free Printing: | Yes |
| PC Free Printing: | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Printing Type: | Wide Format Inkjet |
| Printing Type: | Wide Format Inkjet |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Roll Capacity: | 59 ft |
| Roll Capacity: | 59 ft |
| Standard Memory: | 2 GB |
| Standard Memory: | 2 GB |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wide Format Print Width: | 36" |
| Wide Format Print Width: | 36" |
| Width: | 17" |
| Width: | 17" |
| Wireless Printing: | Yes |
| Wireless Printing: | Yes |
Additional information
| Weight | 75.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.00 × 19.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.