0
Incandescent Desk Lamp, 6.5w x 6.5d x 16h, Oil Rubbed Bronze
$76.04
Enjoy good lighting with this banker’s lamp. An energy-saving 13-watt CFL bulb emits a soft light without adding heat to your desktop. The amber glass shade pivots back and forth, allowing you to direct the light to where it is needed most, while the pull chain provides simple operation. Durable base provides stability to prevent tipping. Base Color: Oil Rubbed Bronze; Height: 16″; Width: 6.5″; Depth: 6.5″.
100 in stock
| Base Color: | Oil Rubbed Bronze |
|---|---|
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Wattage: | 13 W |
| Compliance Standards: | ETL Listed |
| Depth: | 6.5" |
| Global Product Type: | Desk & Task Lamps |
| Height: | 16" |
| Lamp Shade Color: | Amber |
| Light Type: | CFL Bulb |
| Package Includes: | (1) 13 W CFL Bulb |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Switch Settings: | On/Off |
| Switch Type: | Pull-Cord |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 6.5" |
Additional information
| Weight | 6.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.11 × 14.79 in |

Reviews
There are no reviews yet.