0
Indoor Utility Step-On Waste Container, 23 gal, Plastic, Red
$362.06
Creates hands-free sanitary waste management. These step-on trash cans are ideal for areas where medical waste originates, including patient rooms, lab procedure rooms, and emergency rooms. Features tough puncture-resistant all-plastic construction and quiet heavy-duty pedal for hands-free sanitary use. The step-on trash can offers a slow-close integrated lid damper to help keep odors and bacteria from escaping. They assist in complying with OSHA regulation. Mobile. Waste Receptacle Type: Indoor All-Purpose Waste Bin; Material(s): Plastic; Application: Indoor All-Purpose Waste Disposal; Interior Volume Capacity: 23 gal.
100 in stock
| Application: | Indoor All-Purpose Waste Disposal |
|---|---|
| Color Family: | Red |
| Color(s): | Red |
| Depth: | 16.13" |
| Global Product Type: | Indoor All-Purpose Waste Bins |
| Height: | 32.5" |
| Interior Volume Capacity: | 23 gal |
| Lid Type: | Foot-Lever Clamshell |
| Material(s): | Plastic |
| Opening Type: | Top Door |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Shape: | Rectangular Prism |
| Special Features: | Mobile |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waste Receptacle Type: | Indoor All-Purpose Waste Bin |
| Width: | 19.75" |
Additional information
| Weight | 16.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.00 × 17.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.