0
Industrial Metal Shop Stool, Backless, Supports Up to 300 lb, 24″ Seat Height, Brown Seat, Gray Base
$93.00
Ideal in the shop, garage, science or art lab, factory floor, or anywhere where durability matters most. Warp-, crack-, and chip-proof Masonite board is riveted to the seat pan. Built-in foot ring provides a place to rest your feet when seated. Includes non-marring floor glides. Stackable to save space. Recommended Application Area(s): Assembly/Repair & Technical Task; Seat Color: Brown; Back Color: Gray; Color Family: Brown.
100 in stock
| Arms Included: | No |
|---|---|
| Asynchronous Control: | No |
| Back Color: | Gray |
| Back Height Adjustment: | No |
| Base/Frame Color: | Gray |
| Base/Frame Material(s): | Steel |
| Caster/Glide Details: | Glides |
| Color Family: | Brown |
| Compliance Standards: | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Dual-Action Tilt: | No |
| Dual-Clutch Posture Control: | No |
| Global Product Type: | Art & Shop Stools |
| Integral Lumbar Support: | No |
| Knee Tilt: | No |
| Multi-Task Control: | No |
| Overall Depth Maximum: | 16.73" |
| Overall Height Maximum: | 24" |
| Overall Width Maximum: | 16.73" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment: | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Posture Lock: | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Recommended Application Area(s): | Assembly/Repair & Technical Task |
| Seat Color: | Brown |
| Seat Depth Maximum: | 13.9" |
| Seat Diameter: | 13.9" |
| Seat Glide Mechanism: | No |
| Seat Height Maximum: | 24" |
| Seat Surface Material: | Masonite |
| Seat Surface Material Family: | Wood |
| Seat Width Maximum: | 13.9" |
| Synchronized Knee Tilt: | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Variable Synchro-Tilt: | No |
| Weight Capacity: | Supports Up to 300 lb |
Additional information
| Weight | 11.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.77 × 3.11 in |

Reviews
There are no reviews yet.