0
InkJoy Gel Pen, Retractable, Medium 0.7 mm, Assorted Ink and Barrel Colors, 22/Pack
$63.38
Spread joy (not smears) with Paper MateĀ® InkJoy Gel Pens. With vivid gel ink that dries 3X faster, for reduced smearing, it’s like a party on the page where smudges aren’t invited. Brilliant colors ensure that your writing will be bright and filled with fun. Fully wrapped in a comfort grip, these gel pens have a smooth style that keeps the joy flowing as fast as your thoughts. Individual ink drying times may vary by color. Pen Sub-Brand & Product Family: InkJoy; Pen Type: Gel Pen; Pen Style: Retractable; Pen Tip Type: Conical.
100 in stock
| Barrel Color: | Assorted |
|---|---|
| Barrel Color Assortment: | (2) Smoke; (1) Translucent Amethyst; (1) Translucent Aquamar; (1) Translucent Berry; (1) Translucent Bright Blue; (1) Translucent Cocoa; (1) Translucent Garnet; (1) Translucent Goldmine; (1) Translucent Green; (1) Translucent Jade; (1) Translucent Lime; (1) Translucent Orange; (1) Translucent Pewter; (1) Translucent Pink; (1) Translucent Pure Blue; (1) Translucent Purple; (1) Translucent Red; (1) Translucent Slate Blue; (1) Translucent Teal; (1) Translucent Yellow |
| Color Family: | Multicolor |
| Compliance Standards: | Box Tops for Education |
| Disclaimer Statement: | Individual drying times vary by color. |
| Erasable Ink: | No |
| Global Product Type: | Gel Pens |
| Grip Type: | Dimpled Full-Length Comfort |
| Ink Color: | Assorted |
| Ink Color Assortment: | (2) Black; (1) Amethyst; (1) Aquamar; (1) Berry; (1) Bright Blue; (1) Cocoa; (1) Garnet; (1) Goldmine; (1) Green; (1) Jade; (1) Lime; (1) Orange; (1) Pewter; (1) Pink; (1) Pure Blue; (1) Purple; (1) Red; (1) Slate Blue; (1) Teal; (1) Yellow |
| Low-Viscosity Ink: | No |
| Pen Style: | Retractable |
| Pen Sub-Brand & Product Family: | InkJoy |
| Pen Tip Type: | Conical |
| Pen Type: | Gel Pen |
| Pocket Clip: | Yes |
| Point Size: | 0.7 mm |
| Point Size Type: | Medium |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Refillable: | No |
| Special Ink Properties: | Water-Based Gel |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Visible Ink Supply: | Yes |
Additional information
| Weight | 0.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.88 × 1.14 in |

Reviews
There are no reviews yet.