0
Insect-Repellent Trash Bags, 55 gal, 2 mil, 37″ x 52″, Black, 65/Box
$86.08
Keep unwelcome flying pests away from your trash receptacles. Natural citronella-based repellent. Puncture and tear-resistant. DEET-free (safe for use in food handling establishments). Commercial/Consumer Use: Commercial Use; Maximum Volume Range: 51 to 60 gal; Maximum Volume Capacity: 55 gal; Waste Bag Thickness: 2 mil.
100 in stock
| Color Family: | Black |
|---|---|
| Color(s): | Black |
| Commercial/Consumer Use: | Commercial Use |
| Global Product Type: | LDPE Waste Can Liners |
| Grade: | Super Heavy-Duty |
| Height: | 52" |
| Maximum Volume Capacity: | 55 gal |
| Maximum Volume Range: | 51 to 60 gal |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 30% |
| Scent Indicator: | No |
| Waste Bag Closure Type: | Open-Face |
| Waste Bag Material(s): | Linear Low-Density Polyethylene (LLDPE) |
| Waste Bag Thickness: | 2 mil |
| Width: | 37" |
Additional information
| Weight | 19.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.56 × 6.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.