0
Jumbo CMS-1500 Health Insurance Form Envelopes for 50 Forms, Square Flap, Self-Adhesive Closure, 9 x 12.5, White, 100/Pack
$154.81
ComplyRight® Jumbo CMS-1500 Health Insurance Claim Form Envelopes help prevent processing delays by allowing the sender to load the envelopes without folding the related forms before mailing them. Each envelope features a security lining to help ensure your patients’ private information remains confidential. Preprinted face, self-sealing square flap and return address window provide additional processing convenience. Designed specifically for CMS-1500 Health Insurance Claim Forms. Accommodates Up to 50 Unfolded CMS-1500 Forms. Seam Type: Side; Flap Type: Square; Security Tinted: Yes; Opening: Open End.
100 in stock
| Color Family: | White |
|---|---|
| Color(s): | White/Blue |
| Envelopes/Mailers Closure: | Self-Adhesive |
| Exterior Dimensions: | 9" x 12.5" |
| Exterior Material(s): | Paper |
| Flap Type: | Square |
| Format/Border: | USPS First Class Mail Format & Border |
| Global Product Type: | Form Envelopes |
| Matching Coordinated Products: | ComplyRight® CMS-1500 Health Insurance Claim Forms |
| Opening: | Open End |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Preprinted Message: | Please Do Not Bend—Insurance Claim Forms Enclosed |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Seam Type: | Side |
| Security Tinted: | Yes |
| Special Features: | Accommodates Up to 50 Unfolded CMS-1500 Forms |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Window Position: | Top Right |
Additional information
| Weight | 3.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.19 × 1.89 in |

Reviews
There are no reviews yet.