0
Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 11 x 8.5, White, 85/Roll, 30 Rolls/Carton
$134.30
Durable, two-ply, white, unscented paper kitchen roll towels. Engineered with premium embossing and enhanced absorbency paper towels to get the most out of each roll. Great for general purpose cleaning and wiping in kitchens, bathrooms, office spaces, and industrial settings. Towel/Wipe Type: Perforated Roll Towels; Material(s): Paper; Number of Plies: 2; Color(s): White.
100 in stock
SKU: WIN122085CTB
Categories: Food, Foodservice, Janitorial & Facilities, Kitchen Supplies, Meals & Snack Bars, Perforated Roll & Hand Towels, Towels & Wipes, Towels, Tissues & Dispensers
Brand: Windsoft®
| Application: | General Purpose |
|---|---|
| Color(s): | White |
| Core Size: | 1.6" |
| Dirt Types: | Dust; Liquid; Soil |
| Global Product Type: | Perforated Paper Towel Rolls |
| Length: | 8.5" |
| Material(s): | Paper |
| Number of Plies: | 2 |
| Number of Towels/Wipes Per Container: | 85 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Roll |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Towel/Wipe Type: | Perforated Roll Towels |
| Width: | 11" |
Additional information
| Weight | 19.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.63 × 14.00 in |
Be the first to review “Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 11 x 8.5, White, 85/Roll, 30 Rolls/Carton” Cancel reply
Related products
-
Emerald Isle Weekly/Monthly Planner, 8.5 x 5.5, Green Marbled Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$21.21 Add to cart -
Elizabeth Weekly/Monthly Planner, 11 x 8.5, Floral Artwork, Blue Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$27.24 Add to cart -
Harmony Weekly/Monthly Poly Planner, 8.81 x 7.88, Pink Cover, 13-Month: Jan 2026 to Jan 2027
$30.79 Add to cart -
Warm ‘N Chewey Gluten-Free Blueberry/Lemon Seed and Oat Bar, 1.6 oz Bar, 9/Box
$29.23 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.