0
Kraft Fastener Folders, Straight Tab, Expands 0.75″, 2 Fasteners, Letter Size, Kraft, 50/Box
$75.62
Super-thin 2″ capacity fasteners hold punched papers securely; folders take less room in files. Smooth back prevents fasteners from catching loose papers or other folders. Reinforced top. Folder Size: Letter; Total Number of Fasteners: 2; Cover Tab Style: Top Tab; Cover Tab Cut: Straight.
100 in stock
| Color Family: | Brown |
|---|---|
| Cover Color: | Kraft |
| Cover Fastener Capacity: | 2" |
| Cover Fasteners: | 2 |
| Cover Material(s): | 11-pt Kraft |
| Cover Tab Cut: | Straight |
| Cover Tab Style: | Top Tab |
| Expansion: | 0.75" |
| Folder Size: | Letter |
| Global Product Type: | Undivided Fastener Folders |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Number of Fasteners: | 2 |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 4.27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.89 × 2.39 in |

Reviews
There are no reviews yet.