0
LetraTag Plastic Labels, 0.5″ x 13 ft, White, 3 Cassettes/Pack
$25.99
Easy-to-see and tear-resistant labels are perfect for the home. Black print on a white surface creates clear, highly visible text. Durable, to withstand wear-and-tear. Label Size – text: 0.5″; Label Color(s): White; Machine Compatibility: LetraTag® Label Makers; Text/Label Colors: Black Print on White Tape.
100 in stock
| Adhesive: | Self-Adhesive |
|---|---|
| Adhesive: | Self-Adhesive |
| Finish: | Glossy |
| Finish: | Glossy |
| Global Product Type: | Label Maker Multipurpose Labels |
| Global Product Type: | Label Maker Multipurpose Labels |
| Label Color(s): | White |
| Label Color(s): | White |
| Label Size - text: | 0.5" |
| Label Size - text: | 0.5" |
| Machine Compatibility: | LetraTag® Label Makers |
| Machine Compatibility: | LetraTag® Label Makers |
| Material(s): | Plastic |
| Material(s): | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Printed Text Color(s): | Black |
| Printed Text Color(s): | Black |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Rolls Per Unit: | 1 |
| Rolls Per Unit: | 1 |
| Text/Label Colors: | Black Print on White Tape |
| Text/Label Colors: | Black Print on White Tape |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 0.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.58 × 2.38 in |

Reviews
There are no reviews yet.