0
Liquid Laundry Detergent, Mountain Breeze Scent, 5 gal Pail
$237.86
Ideal for everyday use. Detergent penetrates deep down into fabric fibers, removing ground-in dirt and stains. Specially formulated with active stain fighting ingredients to keep your clothes clean. Application: Laundry Detergent; Applicable Material: Fabric; Dirt Types: Food Stains; Grass Stains; Grease; Oil-Based Soil; Organic Matter; Water-Based Soil; Scent: Mountain Breeze®.
100 in stock
| Applicable Material: | Fabric |
|---|---|
| Applicable Material: | Fabric |
| Applicable Material: | Multiple |
| Application: | Laundry Detergent |
| Application: | Laundry Detergent |
| Application: | Foodservice |
| Color(s): | Red |
| Compliance Standards: | NSF Certified |
| Dirt Types: | Food Stains; Grass Stains; Grease; Oil-Based Soil; Organic Matter; Water-Based Soil |
| Dirt Types: | Food Stains; Grass Stains; Grease; Oil-Based Soil; Organic Matter; Water-Based Soil |
| Global Product Type: | Laundry Detergents |
| Global Product Type: | Disposable Dry Wipes |
| Global Product Type: | Laundry Detergents |
| Length: | 23.2" |
| Material(s): | Hydroknit |
| Number of Plies: | 1 |
| Number of Towels/Wipes Per Container: | 300 |
| Physical Form: | Liquid |
| Physical Form: | Liquid |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Pail |
| Product Packaging: | Dispenser Box |
| Product Packaging: | Pail |
| Scent: | Mountain Breeze® |
| Scent: | Mountain Breeze® |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Towel/Wipe Type: | Dry Wipes |
| Volume Capacity: | 5 gal |
| Volume Capacity: | 5 gal |
| Width: | 12.5" |
Additional information
| Weight | 46.60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.25 × 12.25 in |

Reviews
There are no reviews yet.