0
Liquid Laundry Stain Remover, Fresh and Clean Scent, 32 oz Bottle, 6/Carton
$79.00
Ready-to-use prewash spotter formulated with detergents and solvents that act quickly to dissolve and remove difficult organic grease and oil stains including shoe polish, oil based cosmetics, crayon, marker, shop grease and tar. Application: Laundry Spotter; Applicable Material: Fabric; Chemical Compound: Solvent; Surfactant; Dirt Types: Food Stains; Grass Stains; Grease; Oil-Based Soil; Organic Matter; Water-Based Soil.
100 in stock
| Applicable Material: | Fabric |
|---|---|
| Application: | Laundry Spotter |
| Chemical Compound: | Solvent; Surfactant |
| Dirt Types: | Food Stains; Grass Stains; Grease; Oil-Based Soil; Organic Matter; Water-Based Soil |
| Global Product Type: | Laundry Pretreatments |
| Physical Form: | Liquid |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Bottle |
| Scent: | Fresh and Clean |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Volume Capacity: | 32 oz |
Additional information
| Weight | 14.60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.63 × 11.88 in |

Reviews
There are no reviews yet.