Liquidless Laundry Detergent Sheets, Free and Clear, 50 Sheets/Box
$26.75
A solid new way to do your laundry. Designed for both homes and businesses, these ECOS® liquidless laundry detergent sheets offer a plastic-free, lightweight, mess-free alternative that makes sustainable living a breeze. Our laundry detergent fights tough stains and odors with plant-powered cleaners and enzymes packed into every sheet. Say goodbye to sticky spills and hoisting heavy jugs, and elevate your laundry experience with ECOS® the sustainable, convenient, and highly effective solution you’ve been searching for! 100% plastic free packaging reduces plastic waste, contributing to a sustainable future for both homes and businesses. Not tested on animals. Application: Laundry Detergent; Applicable Material: Fabrics; Chemical Compound: Water; Polyvinyl Alcohol; Sodium Lauryl Sulfate; Kaolin; Caprylyl/Capryl Glucoside; Silica; Cocamidopropyl Betaine; Glycerin; Sodium Citrate; Cocamidopropylamine Oxide; Phenoxyethanol; Dimethicone; Saponins; Citric Acid; Protease Enzyme Blend; Dirt Types: Dirt; Stains.
100 in stock
| Applicable Material: | Fabrics |
|---|---|
| Application: | Laundry Detergent |
| Capacity (Weight): | 6.17 oz |
| Chemical Compound: | Water; Polyvinyl Alcohol; Sodium Lauryl Sulfate; Kaolin; Caprylyl/Capryl Glucoside; Silica; Cocamidopropyl Betaine; Glycerin; Sodium Citrate; Cocamidopropylamine Oxide; Phenoxyethanol; Dimethicone; Saponins; Citric Acid; Protease Enzyme Blend |
| Dirt Types: | Dirt; Stains |
| Global Product Type: | Laundry Detergents |
| Green Information: | Leaping Bunny Certified; USDA Certified Biobased 40% |
| Number of Tabs (Single-Use Packs): | 50 |
| Physical Form: | Sheets |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Box |
| Scent: | Free & Clear |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 0.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.25 × 6.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.