0
Marathon Wiper/Scraper Mat, Rectangular, Anthracite/Black Textured Needle-Punch Surface, 48″ x 72″
$286.76
This mat is an intelligent solution to reduce maintenance costs and protect floors. As a wiper/scraper mat, the heavy-duty needle punch surface will trap dirt and retain moisture—leaving floors cleaner. UV-, stain-, and abrasion-resistant is perfect for interior areas where heavy foot traffic over 1,500 persons per day. Reinforced latex coated pattern provides increased durability. Thick premium ThermoFlex™ vinyl backing offers superior protection. Indoor/Outdoor: Indoor; Compatible Surface: Hard Floors; Grade: Heavy Duty; Mat Shape: Rectangular.
100 in stock
| Backing Material: | ThermoFlex™ Vinyl |
|---|---|
| Backing Material: | ThermoFlex™ Vinyl |
| Backing Type: | Smooth |
| Backing Type: | Smooth |
| Color Family: | Gray |
| Color Family: | Gray |
| Compatible Surface: | Hard Floors |
| Compatible Surface: | Hard Floors |
| Global Product Type: | Scraper/Wiper Mats |
| Global Product Type: | Scraper/Wiper Mats |
| Grade: | Heavy Duty |
| Grade: | Heavy Duty |
| Green Information: | Contributes to LEED Certification: LEED credit EQc5. |
| Green Information: | Contributes to LEED Certification: LEED credit EQc5. |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Indoor/Outdoor: | Indoor |
| Length: | 72" |
| Length: | 72" |
| Mat Shape: | Rectangular |
| Mat Shape: | Rectangular |
| Mat Surface: | Textured Needle-Punch |
| Mat Surface: | Textured Needle-Punch |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Surface Color: | Anthracite/Black |
| Surface Color: | Anthracite/Black |
| Surface Material: | Latex-Coated Polypropylene |
| Surface Material: | Latex-Coated Polypropylene |
| Thickness: | 0.38" |
| Thickness: | 0.38" |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 48" |
| Width: | 48" |
Additional information
| Weight | 24.30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.50 × 6.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.