0
MAXIFY GX1020 All-in-One Inkjet Printer, Copy/Print/Scan
$356.99
Enjoy easy set-up, get running in just a few minutes thanks to a streamlined and easy setup process out of the box. Stay waste-conscious, thanks to high-yield ink bottles that keep waste and time spent refilling ink to a minimum. Versatile media support allows you to print on envelopes, business cards, high resolution paper, banners and more! Machine Functions: Copy; Print; Scan; Printing Type: Inkjet; Maximum Print Speed (Black): 15 ipm; Maximum Print Speed (Color): 10 ipm.
100 in stock
| Accepts Paper Size: | A5; B5; A4; 4" x 6"; 5" x 7"; 7" x 10"; 8" x 10"; Letter; Custom Size: 3.5" - 8.5"/Length: 5" x 14" |
|---|---|
| Accepts Paper Size: | A5; B5; A4; 4" x 6"; 5" x 7"; 7" x 10"; 8" x 10"; Letter; Custom Size: 3.5" - 8.5"/Length: 5" x 14" |
| Auto Document Feed/Sheets: | 35 |
| Auto Document Feed/Sheets: | 35 |
| B&W or Color Output: | Color |
| B&W or Color Output: | Color |
| Compliance Standards: | Energy Star Rated |
| Compliance Standards: | Energy Star Rated |
| Connector/Port/Interface: | Ethernet; USB; Wi-Fi |
| Connector/Port/Interface: | Ethernet; USB; Wi-Fi |
| Copying Speed (Black): | 17 ppm |
| Copying Speed (Black): | 17 ppm |
| Copying Speed (Color): | 17 ppm |
| Copying Speed (Color): | 17 ppm |
| Depth: | 14.8" |
| Depth: | 14.8" |
| Duplex Printing: | Automatic |
| Duplex Printing: | Automatic |
| First Page Out: | 9 s |
| First Page Out: | 9 s |
| For Use With: | Canon® GI-25 Black Ink Bottles: 70 mL; GI-25 C, M, Y Ink Bottles: 40 mL |
| For Use With: | Canon® GI-25 Black Ink Bottles: 70 mL; GI-25 C, M, Y Ink Bottles: 40 mL |
| Global Product Type: | Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines |
| Global Product Type: | Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines |
| Height: | 7.4" |
| Height: | 7.4" |
| Individual Ink Cartridges: | Yes |
| Individual Ink Cartridges: | Yes |
| LCD Display Format: | 2.7" LCD Touchscreen |
| LCD Display Format: | 2.7" LCD Touchscreen |
| LCD Display (Yes/No): | Yes |
| LCD Display (Yes/No): | Yes |
| Machine Functions: | Copy; Print; Scan |
| Machine Functions: | Copy; Print; Scan |
| Maximum Copy Size (W x H): | 8.5 x 11 |
| Maximum Copy Size (W x H): | 8.5 x 11 |
| Maximum Paper Size: | 8.5 x 11 |
| Maximum Paper Size: | 8.5 x 11 |
| Maximum Print Speed (Black): | 15 ipm |
| Maximum Print Speed (Black): | 15 ipm |
| Maximum Print Speed (Color): | 10 ipm |
| Maximum Print Speed (Color): | 10 ipm |
| Model Name/Number: | MAXIFY GX1020 |
| Model Name/Number: | MAXIFY GX1020 |
| Monthly Duty Cycle (Pages): | 27,000 |
| Monthly Duty Cycle (Pages): | 27,000 |
| Network Capable: | Yes |
| Network Capable: | Yes |
| Network Ready: | Yes |
| Network Ready: | Yes |
| Network Types: | 802.11b/g/n/a/ac Wireless |
| Network Types: | 802.11b/g/n/a/ac Wireless |
| Operating System Compatibility: | Android; Chromebook Compatible; iOS®; iPad OS; Android; Mac® OS v10.15.7 - 13 and Later; Windows® Server 2008, 8.1, Server 2012, 10, 11, Server 2016, Server 2019, Server 2022 |
| Operating System Compatibility: | Android; Chromebook Compatible; iOS®; iPad OS; Android; Mac® OS v10.15.7 - 13 and Later; Windows® Server 2008, 8.1, Server 2012, 10, 11, Server 2016, Server 2019, Server 2022 |
| Package Includes: | Full Set of Ink Bottles (BK/C/M/Y) GI25); Power Cord |
| Package Includes: | Full Set of Ink Bottles (BK/C/M/Y) GI25); Power Cord |
| Paper Input: | 250 Sheet Cassette |
| Paper Input: | 250 Sheet Cassette |
| Paper Input Capacity (Sheets): | 250 |
| Paper Input Capacity (Sheets): | 250 |
| PC Free Printing: | No |
| PC Free Printing: | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Requirements: | AC 100 V-240 V, 50 Hz/60 Hz |
| Power Requirements: | AC 100 V-240 V, 50 Hz/60 Hz |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Printing Type: | Inkjet |
| Printing Type: | Inkjet |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 600 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 600 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height): | 600 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height): | 600 x 1200 dpi |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Reduction/Enlargement Range [Max]: | 400% |
| Reduction/Enlargement Range [Max]: | 400% |
| Reduction/Enlargement Range [Min]: | 25% |
| Reduction/Enlargement Range [Min]: | 25% |
| Scan Resolution (Width x Height): | 1200 x 2400 dpi |
| Scan Resolution (Width x Height): | 1200 x 2400 dpi |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Weight: | 15.4 lbs |
| Weight: | 15.4 lbs |
| Width: | 15" |
| Width: | 15" |
| Wireless Printing: | Yes |
| Wireless Printing: | Yes |
Additional information
| Weight | 15.40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 7.40 in |

Reviews
There are no reviews yet.