Microfiber Wet Mopping Pad, 18.5″ x 5.5″ x 0.5″, Green, 12/Carton
$250.33
The Rubbermaid Commercial HYGEN Microfiber Damp Room Mop is constructed of premium split nylon/polyester blend microfiber that provides optimal damp mopping performance. HYGEN floor microfiber mops clean 45% better than string mops and 25% better than conventional microfiber mops with a zig-zag design that packs 17% more split microfiber into each mop. Hook-and-loop microfiber mop pads attach securely and can be easily replaced when necessary. These floor mops withstand heavy use with double-finished edges that retain their floor mop shape and can be laundered more than 500 times, 200 with bleach. These mop heads are color-coded blue for general purpose cleaning in low-risk areas. Mop Head Type: Wet Mop Pad; Application: Floors; Mop Head Style: Microfiber Wet Room Pad; Mop Head Size: 18.5″ x 5.5″ x 0.5″.
100 in stock
| Application: | Floors |
|---|---|
| Compliance Standards: | LEED Applicable |
| For Use With: | Rubbermaid® Commercial Q560 Pad Holder |
| Global Product Type: | Wet Mop Head Pads |
| Green Information: | Packaging contains a minimum of 30% post-consumer recycled content. |
| Mop Head Color: | Green |
| Mop Head Material: | Microfiber |
| Mop Head Size: | 18.5" x 5.5" x 0.5" |
| Mop Head Style: | Microfiber Wet Room Pad |
| Mop Head Type: | Wet Mop Pad |
| Package Includes: | Includes 12 microfiber wet room pads. |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Washable: | Yes |
Additional information
| Weight | 2.95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.50 × 6.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.