0
Mixx Recycling Center Half-Round Receptacle, 23 gal, Steel, Blue
$620.00
Mixx receptacles provide indoor and outdoor environments with a versatile solution designed with modern, sleek appearance while maximizing efficiency in waste management. Vibrant colors and glossy sheen brighten up spaces and make identifying waste disposal areas clear and easy. Bases can be mixed and matched to create the ideal recycling station for trash disposal. Safco steel receptacles effortlessly integrate into any environment, streamlining the process of sorting waste and accommodating all your garbage and recycling center needs. Waste Receptacle Type: Indoor Recycling Bin; Material(s): Steel; Application: Indoor Recycling; Interior Volume Capacity: 23 gal.
100 in stock
| Application: | Indoor Recycling |
|---|---|
| Color Family: | Blue |
| Color(s): | Blue |
| Depth: | 20.12" |
| Diameter: | 10.12" |
| Finish: | Powder Coated |
| Global Product Type: | Indoor Recycling Bins |
| Height: | 32.12" |
| Interior Volume Capacity: | 23 gal |
| Lid Type: | Half-Round |
| Material(s): | Steel |
| Opening Size: | 6" x 16" |
| Opening Type: | Open Top |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shape: | Half-Round Cylinder |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waste Receptacle Type: | Indoor Recycling Bin |
| Width: | 10.12" |
Additional information
| Weight | 32.20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.50 × 13.75 in |

Reviews
There are no reviews yet.