0
MPWR 40V Dual Bay Charger
$320.28
Allows you to charge two batteries at the same time in 90 minutes. Enhances productivity and empowers the performance of your device. When you go cordless with the HOOVER® Commercial MPWR™ 40 V battery system, your team has the swap-and-go flexibility to seamlessly recharge and replace batteries among multiple uprights and backpacks without slowing down. Battery Type: Li-Ion; Battery Size: 40 V; Charge Time: 90 min; Cord Length: 6 ft.
100 in stock
| Battery Size: | 40 V |
|---|---|
| Battery Type: | Li-Ion |
| Charge Time: | 90 min |
| Compliance Standards: | UL Certified |
| Cord Length: | 6 ft |
| For Use With: | Hoover® Commercial CH27280 40 V 8 mAh Battery, CH27312 40 V 12 mAh Battery |
| Global Product Type: | Lithium Battery Chargers |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | DC |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 5.29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.33 × 11.69 in |

Reviews
There are no reviews yet.